باربیکیو

باربیکیو Barbecue یک واژه انگلیسی و به معنی کباب پز می باشد . این واژه همانند واژه شومینه که یک کلمه فرانسوی است در گویش های فارسی ما جا گرفته است .
ما انسانها برای رسیدن به کمالات معنوی زندگی می کنیم و رسیدن به این کمالات بدون خوردن و آشامیدن میسر نمی شود . کباب کردن گوشت آن هم به روش سنتی بسیار هیجان انگیز، لذت بخش و لذیذ خواهد بود  تصور کباب شدن گوشت بر روی ذغالهای سرخ و داغ هیچگاه قابل مقایسه با کباب برروی اجاقهای گازی آشپزخانه نیست انرژی و گرمای حاصله از چوب و ذغال با انرژی و گرمای حاصله از گاز کاملا متفاوت است .
کباب پز از روزگاران قدیم مورد استقبال بوده است ، ذائقه هر انسانی با استشمام بوی کباب به اشتیاق می افتد احمد حبیبی انسان همیشه به دنبال آسایش و آرامش و لذت بوده است . و هر موردی که لذت بخش باشد ، انسان بسوی آن جذب می شود .
علاوه بر موارد یاد شده ، کباب شدن گوشت در کباب پز سنتی و بصورت کلی پخته شدن غذا با روش سنتی بسیار لذیذ و نشاط آور می باشد. و ذائقه هر شخصی با تصور و توصیف این مطالب به هوس می افتد .
برای احداث کباب پز تابستانی لازم است که در فضای باز و نزدیک به آلاچیق احداث شود .
شایسته است در صورت توان مالی بیشتر ، برای احداث کباب پز ، اهمیت ویژه ای بدهید و آنرا هنری و با ابهت اجرا نمائید  جایگاه ذغال و چوب خام و جایگاه قرارگیری سینی حاوی گوشت را فراموش نکنید و سزاوار است که در کنار کباب پز ، کاسه روشویی و آب جهت استفاده بهینه از کباب پز تعبیه نمایید  اگر کباب پز را در فضای باز احداث می نمایید توصیه می کنیم پی و ریشه ساختمانی آنرا محکم اجرا نمایید .
برای سرخ شدن ذغالها و ماندگاری آن از متدهای گوناگونی استفاده می شود . بعضی ها در کناره های عرضی آن ، دستگاه فن نصب می نمایند تا باد حاصله از دستگاه فن از کناره ها نفوذ نماید و موجب سرخ شدن ذغالها شود .
گروه دوم کسانی هستند که کف کباب پز را بصورت توری و دارای سوراخهای متعددی می سازند و دستگاه فن را در زیر کباب پز جا سازی می کنند تا هوا از زیر ذغالها نفوذ نموده و باعث سرخ ماندن ذغالها شود .
گروه سوم کسانی هستند که با تعبیه لوله یا قوطی فلزی و ایجاد سوراخهایی در بدنه آن و نصب آن در کناره های طولی و نصب دستگاه فن و هدایت باد حاصله به داخل آن لوله ها ذغالها را سرخ می نمایند .
واحد شمارش باربیکیو ، دستگاه می باشد و باربیکیو در شکلها و ظواهر مختلفی اجرا میگردند .
در شکلهای آجری و سنگی ، سیمان طرح چوب ، و سنگ های طبیعی بی آلایش و فلزی مشاهده می شود . البته تفاوتی نمی کند زیرا سلیقه افراد در شکل ظاهری موثر بوده است مهم نتیجه ایست که همه آنها در حصول آن مشترک هستند .
بعضی ها تصور می کنند اگر هنگام کباب شدن گوشت ، گرده های ذغال بر روی گوشت بنشیند آنها را مسموم خواهد کرد و یا مضر خواهد بود  با اطمینان خاطر می گوییم که هیچ ضرری ندارد بلکه در زمان های گذشته ، برای درمان برخی بیماری ها از گرد ذغال و خاکستر استفاده می شده و پزشکان حاذق بر بی ضرر بودن گرد ذغال بر بدن و سلامتی صحه می گذارند .
اگر آپارتمان نشین هستید می توانید در گوشه بالکن کباب پزی احداث نمایید . گر چه اغلب مردم بصورت متداول از اجاق های آماده و گازی استفاده می نمایند ولی حال و هوای کباب ذغالی غیر قابل انکار است.صفا،نشاط و مزه کباب سنتی در ذائقه بیادگار خواهد ماند.
کباب پز زمستانی می تواند همان شومینه پاسیو باشد  و یا یک دستگاه باربیکیو مجزا به جهت این امر در نزدیک ساختمان احداث شود .
یا اینکه اگر داخل ساختمان محل سکونت ، شومینه هیزمی دارید می توانید از آن شومینه برای کباب کردن گوشت نیز استفاده نمایید اگر شومینه شما دو منظوره ساخته نشده باشد و قابلیت کباب پز شدن طراحی و اجرا نشده می توانید با قرار دادن چند آجر نسوز در کف شومینه محلی برای قرار گرفتن سیخ ها بصورت موقت ایجاد نمایید و از کباب کردن گوشت لذت ببرید .
برای احداث باربیکیو لطفا به توصیه های ما توجه بفرمایید  حتی المقدور محیط داخلی باربیکیو آجر نسوز باشد . و برای حفظ سلامت ساختاری کف کباب پز که حرارت بیشتری دارد حتما در زمان بنایی آجر نسوز را خوب خیس نمایید و از سیمان بیشتری استفاده نمایید . بهتر است باربیکیو دارای سقفی باشد تا در هنگام کباب کردن در رفاه باشید . نمای ظاهری باربیکیو تفاوتی نمی کند چه شکلی باشد یا از چه نوع مصالحی استفاده شود سلیقه ها متفاوت و ایده ها گوناگون است ، توصیه می کنیم برای نو آوری و زیبایی باربیکیو از تقلید بپرهیزید و تلاش نمایید تا منحصر بفرد طراحی و اجرا نمایید.
اگر اطراف باربیکیو باز باشد ممکن است هوا بصورت چرخشی بوزد و دود اولیه که از سوختن هیزم و چوب بر می خیزد شما را آزار دهد . پس بهتر است سه طرف کباب پز مسدود باشد و دریچه دمپر نیز کوچک نباشد  قابل ذکر است که در کباب پزهایی که در هوای آزاد احداث می شود ، ضرورتی برای نصب دمپر نیست و بهتر است لوله خروجی هم بزرگتر باشد .
روش ساخت کباب پز تشابه زیادی به شومینه هیزمی دارد با این تفاوت که ارتفاع کباب پز بالاتر است و نیاز به مخزن فن دارد و وجود دمپر هم ضرورتی ندارد ما در شماره ۵۵ مجله بانوی شرقی روش ساخت شومینه هیزمی را بیان نمودیم .
امیدواریم با توضیح مختصری که از باربیکیو دادیم جهت آگاهی شما موفق بوده باشیم و همچنین امید داریم که در جمع اعضای خانواده کباب لذیذی را بپزید و همیشه شاد و خندان و مسرور باشید .
خوانندگان محترم مجله می توانند ضمن مراجعه به سایت:
WWW.habibi-decoration.com
جهت پاسخگویی به سئوالات در زمینه دکوراسیون با شماره تلفن : ۰۹۱۲۵۳۵۴۰۰۶ تماس حاصل نمایید.

Instagram