شومینه هیزمی

بخش اول

شومینه هیزمی به سه روش ساخته میشود که ما در این گفتار تمامی موارد را توضیح خواهیم داد .
در روزگاران قدیم که از چوب و هیزم برای گرم کردن خانه استفاده می شده ، سازه ای مشابه شومینه با نام اجاق می ساختند .
روش اول ساخت شومینه سنتی که همان اجاق میباشد .روش دوم ساخت شومینه هیزمی که روش ساخت فعلی ما نیز هست و با نام شومینه هیزمی مشهور است که با بدنه و کوره های تقریبا متحدالشکل ولی با ظاهر و نماهای متفاوت سنتی ، مدرن و کلاسیک ، مجلل و غیره مشاهده میشود .
روش سوم شومینه های خاص است که اغلب مخصوص سالنهای بزرگ میباشد که دهانه این نوع شومینه بزرگ تر از حد معمول میباشد .
دو امتیاز مهم باید در شومینه هیزمی رعایت شود .
اول دود ندادن شومینه چوب سوز است . که میبایستی در هنگام استفاده هرگز دود ندهد . و این به این معنی نیست که از خوف دود ندادن ، شومینه بگونه ای ساخته شود که حرارت را نیز هدر دهد . استفاده کنندگان از شومینه هیزمی باید در اسایش و ارامش کامل از ان لذت ببرند .
دوم ، استقامت و استحکام شومینه چوب سوز است . زیرا در شرایطی با هیزم زیاد ، گرما انقدر زیاد میشود که اگر موارد استقامتی که بعدا گفته میشود رعایت نشده باشد ، بدنه شومینه شکاف برداشته و ترک خواهد خورد . گرمای شومینه هیزمی خیلی بیشتر از شومینه گازی است .
در ابتدا طرح مورد نظر را اننتخاب بفرمایید و بخاطر داشته باشید که برخلاف اصول و استاندارد شومینه گازی، لوله دودکش شومینه هیزمی ، حتما باید عمود بر اتش باشد .
در انتخاب طرح اولیه ، از سنگهای نمای شومینه که بصورت یک مجموعه تراشیده شده در بازار موجود است پرهیز نمایید . زیرا دهانه شومینه سنگهای اماده ، مقاومتی در برابر حرارت شومینه هیزمی ندارند .
مگر انکه دهانه شومینه انقدر بزرگ باشد که بخشی از دهانه اجر نسوز اجرا شود و سنگ نما پس از اجر قرار گرفته باشد .
شومینه های چدنی و اماده دیگر که در بازار عرضه میگردد . از بحث ما خارج است .
در زمان انتخاب طرح مورد نظر برای اجرای شومینه توجه داشته باشید شومینه را در محل غیر متعارف (همانند در نزدیکی سرویس های بهداشتی ) و در مسیر تردد بگونه ای که مزاحم تردد باشد و موارد دیگری که خارج از محدوده نشیمن و استفاده بهینه باشد اجرا ننمایید .
وقتی که طرح و محل اجرا مشخص شد ابتدا باید لوله دودکش را نصب نمایید و همانگونه که اشاره شد لوله دودکش باید عمود بر اتش باشد . اگر لوله مستطیل است نباید اندازه ان از ابعاد ۲۰ در ۳۰ کوچکتر باشد .و اگر لوله دودکش گرد است از قطر سی سانتی متر کمتر نباشد .

کتاب شومینه منتشر شد
اصول طراحی و ساخت شومینه گازی
روش ساخت شومینه هیزمی
علل دود دهی شومینه هیزمی
روش ساخت کباب پز ، فر و تنور پیتزا
۱۲۸ صفحه رنگی در قطع وزیری
با نقشه و شکل گویای اموزشی و روان
بقیمت ۱۵۰/۰۰۰ تومان

کتاب روش ساخت سنگ‌ و صخره مصنوعی
قیمت ۱۵۰/۰۰۰ تومان

توضیحات بیشتر در صفحه اینستاگرام @fireplace_wood
مرکز توزیع کرج
۰۲۶۳۲۷۰۴۸۳۱
۰۹۱۲۵۳۵۴۰۰۶

خوانندگان محترم مجله بانوی شرقی میتوانند جهت پاسخگویی به سوالات با شماره ۰۹۱۲۵۳۵۴۰۰۶ تماس گرفته یا به سایت www.habibi-decoration.com مراجعه بفرمایند
Instagram